Aktuálně

PROČ JSEM SE STAL ČLENEM EVROPSKÝCH FEDERALISTŮ?


Publikováno 13. 11. 2014 Sdílet
PROČ JSEM SE STAL ČLENEM EVROPSKÝCH FEDERALISTŮ?
Nepřestávám se cítit být Čechem. Jsem však také občanem Evropské unie. Jsem zastáncem evropské federace a hájím názor, že Evropská unie má smysl. Cílem federace není rušení a potlačení národních identit, ale vědomí sounáležitosti, posilování demokratických principů, respekt a úcta k právu a vzájemná spolupráce.
Moje představa federace spočívá právě ve spolupráci suverénních států a v přijmutí toho, že Evropa je naší vlastí. Pouze demokratická a transparentní Evropská unie může podpořit evropskou identitu a internacionalismus.


Velmi často se setkávám se dvěma silnými názory a postoji k EU. Za prvé – co pro mě EU může udělat a k čemu je vlastně dobrá. Nechci zde opakovat jednoznačné výhody jako je volný pohyb osob, jednotná měna, ale spíše na několika konkrétních případech ukázat, jak EU může českým občanům pomoci. Známou se stala kauza českého řidiče kamionu protiprávně pokutovaného v Nizozemsku nebo případ českého chovatele, jehož zvířata byla při převozu do Belgie zadržena německou policií z důvodu údajně neplatného očkování. V obou případech dokázaly úřady EU pomoci. Evropský parlament se aktuálně angažuje v případu zadržování dvou českých dětí norskými úřady. Informoval jsem poslance o protiprávním jednání norských úřadů a vyzval ostatní členské státy i Evropskou unii, aby pomohly České republice ve zvýšení mezinárodního tlaku na Norsko.
S dalším postojem se setkávám při různých jednáních napříč institucemi v celé České republice. Lidé začínají jednání slovy – kvůli evropské legislativě nemůžeme, musíme… Osobně si tyto záležitosti prověřuji a musím říct, že často jsme papežštější než papež.

Závěrem tedy shrnu odpověď na to, proč jsem se stal předsedou českých federalistů. Chci se pokusit v České republice postupně změnit vnímání Evropské unie v očích občanů. Chci jim konkrétně ukázat, že evropská federace má smysl a že je ten správný směr pro Evropu 21. století.
 
autor: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu a předseda Unie evropských federalistů v ČR
Zpět

Další články

VZHŮRU K FEDERÁLNÍ EVROPĚ

Evropa prochází turbulentní dobou plnou nejistoty. Finanční krize nás přivedla k hospodářské stagnaci, nezaměstnanosti a politickému rozdrobení....


Publikováno 22. 6. 2015 | Sdílet
Celý článek

ZÁPIS ZE VII. KONGRESU UNIE EVROPSKÝCH FEDERALISTŮ V ČR

VII. kongres Unie evropských federalistů v České republice (UEF CZ) byl zahájen v 17.50 a proběhl dne 6.listopadu 2014 v Domě pánů z Kunštátu, Řetězov...


Publikováno 23. 12. 2014 | Sdílet
Celý článek

UKRAJINA VE HŘE MOCNOSTÍ: HLEDÁNÍ NOVÉHO KLÍČE

Situace Ukrajiny připomíná nové místo konfrontace mezi Západem a Východem. Její role by ale nemusela být tragická. Pokud Evropa najde vlastní klíč, a...


Publikováno 12. 6. 2014 | Sdílet
Celý článek
Další články

Partnerské organizace